Plecak ucieczkowy (BOB) na wypadek SHTF

Plecak ucieczkowy / BOB (ang. Bug-out bag) to zestaw najpotrzebniejszych przedmiotów, umożliwiających szybką ewakuację i przetrwanie SHTF.

SHTF (ang. Shit Hits the Fan) to popularny w survivalowej terminologii akronim, oznaczający moment, w którym sytuacja kryzysowa całkowicie wymyka się spod kontroli rządu i obywateli. Zwrot w wolnym tłumaczeniu oznacza (za przeproszeniem) gówno wpadające w wentylator. Wyobraźmy sobie tę niedorzeczną sytuację. W jednej chwili całe pomieszczenie zmienia swoje oblicze, a posprzątanie tak powstałego bałaganu graniczy z cudem.

Wszyscy byliśmy tego świadkami.

Gówno przez wiele dni gromadziło się na granicy ukraińsko-rosyjskiej, dając o sobie znać smrodem, którym oddychał cały zachód.
Był to ostatni moment na w pełni bezpieczną ewakuację, wciąż drożnymi drogami szybkiego ruchu. Wszyscy, którzy trzymali rękę na pulsie, zdążyli ewakuować się z miast na oddalone od nich tereny wiejskie lub wyjechać za granicę.

Gówno wpadło w wentylator 24 lutego, 2022 roku.

Wojna w Ukrainie przypomniała nam wszystkim jak ważne jest wcześniejsze przygotowanie do ewentualnej ewakuacji w obliczu SHTF. Obserwowaliśmy świetnie wyposażonych uchodźców, dysponujących śpiworami, kuchenkami gazowymi i zapasami prowiantu. Widzieliśmy też ludzi, którzy uciekali z reklamówką, w którą naprędce wrzucili to co w danej chwili uznali za przydatne. Niestety, tych drugich było znacznie więcej.

W której grupie uchodźców znalazłbyś się w obliczu wojny, która wybuchłaby TERAZ, na terytorium twojego kraju?
Jeśli w drugiej z wymienionych to koniecznie przeczytaj artykuł do końca.

Jak przygotować się na wypadek nagłej ewakuacji?
Warto zacząć od skompletowania osobistego plecaka ucieczkowego, tzw. BOB i trzymania go w łatwo dostępnym miejscu.

Co powinien zawierać taki plecak?
Nagrałem dwa filmy instruktażowe. Pierwszy dotyczy plecaka dla jednej osoby, drugi dla czteroosobowej rodziny z dwójką małych dzieci.

Odtwórz wideo

Osobisty plecak ucieczkowy do tymczasowej ewakuacji:

Rodzinny plecak ucieczkowy do ewakuacji na ponad 24 godziny:

Jeśli dzieci są starsze (kilkanaście lat) to warto zrezygnować z rodzinnego plecaka na rzecz czterech indywidualnych.
W przypadku rozdzielenia się, każdy z członków rodziny będzie dysponował ekwipunkiem umożliwiającym przetrwanie.

Rodzinny plecak ewakuacyjny staje się koniecznością wtedy, gdy dzieci są za małe aby nieść własny ekwipunek.
Dwuletnie dziecko nie jest w stanie maszerować kilka godzin i najprawdopodobniej będzie niesione przez osobę dorosłą.
Z tego względu ani dziecko, ani osoba biorąca je na ręce, nie powinny być obarczane dodatkowym ciężarem w postaci plecaka.

Nie lubię teoretyzować, dlatego oba zestawy zostały przygotowane w oparciu o praktykę.

Rodzinny plecak ucieczkowy to wypadkowa potrzeb mojej rodziny (zaobserwowanych podczas górskich wycieczek) i doświadczenia związanego z bytowaniem w terenie przygodnym.

Osobisty plecak ucieczkowy przetestowałem podczas symulowanej ewakuacji do lasu. Jej przebieg oraz moje spostrzeżenia przedstawiam na poniższym filmie.

Na zakończenie kilka słów o wyglądzie zewnętrznym plecaka i ekwipunku

Należy wystrzegać się wzorów i kolorów budzących skojarzenia z wojskiem. Wszelkie maskowania typu woodland czy multicam, a także kolory oliwkowy oraz coyote mogą niepotrzebnie zwracać uwagę wrogich jednostek. Z Ukrainy docierają do nas informacje o ludziach mordowanych tylko za to, że znaleziono przy nich sprzęt do ASG, wędkarski lub myśliwski. Wróg nie będzie zastanawiał się czy jesteś cywilem, czy żołnierzem. Zareaguje impulsywnie z nienawiści lub w obawie o własne życie.

Więcej dowiesz się na szkoleniu survivalowym.
KLIKNIJ TUTAJ i zapoznaj się z ofertą.