Survival: Sztuka Wyboru

To nie jest kolejna książka o wypoczynku w hamaku i dwudziestu nożach na każdą okazję. Przetrwanie prawdziwej sytuacji survivalowej zaczyna się w głowie. Decydują o nim nasze wybory, a nie drogi sprzęt! Właściwej, często krytycznej decyzji nie podejmie za właściciela żaden element ekwipunku. Uciekać czy obserwować? Szukać wody, czy rozbić obóz? Zawrócić, a może iść dalej? Przed podobnymi dylematami staniesz w trakcie lektury tej książki.

Większość dostępnych na rynku poradników przetrwania to starannie posegregowane instruktaże i opisy procedur postępowania lub katalogi wymyślnych, choć w praktyce rzadko przydatnych “patentów”. W takich podręcznikach próżno szukać szczegółowego nakreślenia sytuacji, w których opisywane wskazówki znalazłyby zastosowanie. Ta pozycja zrywa z takim schematem, łącząc porady survivalowe z narracją. Autor zaprasza do wspólnej analizy wyborów (często błędnych!), których musiał dokonać w terenie przygodnym.

książka survival sztuka wyboru

Recenzja

Recenzja ukazała się w listopadowym numerze miesięcznika Polska Zbrojna, wydanym przez Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Przetrwanie to sztuka wyboru

Zabierałam się do książki Kajetana Wilczyńskiego z myślą, że to kolejny z wielu poradników survivalowych powielających te same schematy i zawierających wiele porad dla zaawansowanych. I tu niespodzianka. Okazało się bowiem, że to bardzo ciekawie skonstruowany przewodnik praktycznego myślenia.

Pierwszą rzeczą, która bardzo mi się spodobała, jest to, że autor opisuje konkretne sytuacje, z jakimi przyszło mu się mierzyć, jednak zupełnie nie po to, by udowodnić czytelnikowi, jak wspaniale się przygotował do przetrwania w każdych warunkach. Wręcz przeciwnie. Za każdym razem szczerze analizuje, co mu się przydarzyło, opisuje błędy, jakie popełnił, i wyciąga wnioski. Cenne jest też to, że opisywane wydarzenia miały miejsce w bardzo różnych warunkach – zarówno w górach wysokich, na morzu, jak i w jaskiniach czy tunelach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, zimą i latem. Autor szczerze przeanalizował nawet błędy, jakie popełnił podczas nieudanej próby przejścia selekcji do jednostki specjalnej.

Do każdego rozdziału są dołączone praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania fizycznego organizmu, a także praktyczne tipy, które autor przetestował w czasie swoich wypraw. Dowiemy się m.in. jak zrobić klucz zjazdowy, żeby bezpiecznie zejść po linie bez sprzętu, ile właściwie zastosowań ma folia NRC, w jaki sposób najlepiej wybierać najpotrzebniejsze rzeczy do plecaka ucieczkowego i dlaczego dobrze jest mieć przy sobie linkę paracord 550. Przyznaję, zaskoczyło mnie, że można z niej zrobić klej albo impregnat. Oczywiście jest w książce też wiele porad dotyczących podstawowych zasad przetrwania, czyli: jak się nie zgubić w dziczy, nie doprowadzić do wyziębienia lub przegrzania organizmu, wytyczyć kierunek trasy, żeby dotrzeć do cywilizacji, złagodzić objawy choroby morskiej albo czym zaspokoić głód, gdy mamy do dyspozycji tylko to, co oferuje natura. Wilczyński analizuje różne ogólnie znane sposoby na przetrwanie w trudnej sytuacji, opisuje, które sprawdziły się w jego przypadku, a które nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Wszystko to jest bardzo ważne, najważniejszy jednak jest zdrowy rozsądek i opanowanie trudnej sztuki właściwych wyborów. Przetrwanie sytuacji kryzysowej, jak przekonuje autor, zaczyna się w głowie, a żaden, nawet najlepszy sprzęt, nie podejmie za nas właściwej decyzji.

JOANNA ROCHOWICZ
nr 11 LISTOPAD 2024 / POLSKA ZBROJNA